JOKO WOOD FACTORY

Joko Wood Factory oferuje swoje usługi w zakresie dostaw drewna konstrukcyjnego dla klientów indywidualnych oraz biznesowych.

W skład naszego zespołu wchodzą wykwalifikowani pracownicy z wieloletnim doświadczeniem.

W naszej ofercie więźby dachowe, kantówki, drewno produkcyjne i wszystko to najwyższej jakości realizowane przy użyciu nowoczesnej w pełni zautomatyzowanej linii produkcyjnej firmy Mebor.

HISTORIA FIRMY


Tartak z 90 letnią tradycją rodzinną i doświadczeniem 

Początek firmy sięga początku lat 30 minionego wieku. Pradziadek Stanisław Korzeniowski powróciwszy  do Polski po kilkuletniej emigracji zarobkowej z Kanady zakupił działkę w Barwałdzie Dolnym z drewnianą zabudową, gdzie wcześniej od 1922 roku istniał młyn i podupadający gater, i zakupił maszyną o napędzie parowym- lokomobilę i zbudował tartak. Wrócił do ojczyzny, gdyż chciał  tutaj rozwijać działalność i wspierać gospodarkę. Niestety kilka lat później  nasz kraj został, jak wszyscy wiemy, po raz kolejny zniewolony.

 

U schyłku drugiej wojny światowej niemieccy żołnierze podłożyli ładunki wybuchowe pod maszynę, została wysadzona w powietrze, a zakład zniszczony.

Niemniej zaraz po wojnie przedsiębiorca nie poddał przeciwnościom losu. Dowiedział się, że na stacji kolejowej w Brzeźnicy stoi trak wraz z osprzętem , więc podjął decyzję o jego zakupie i odbudowie zakładu tartacznego. Pojawił się jednak problem z jednostką napędową maszyny.

 


Zamówił wtedy turbinę wodną, do której była dostarczana woda z pobliskiego stawu . Zastąpiła ona wtedy napęd do maszyny tnącej oraz do generatora  prądu, który przez kilka lat wytwarzał energię elektryczną na potrzeby domu i zakładu. Tym razem więc  zamontowana została maszyna o napędzie wodnym – tzw. tartak wodny, aż do roku 1975, kiedy to zainstalowano do maszyny silnik elektryczny.

Od lat 70 – tych wraz z ojcem zakład prowadziła  jego córka Stanisława Jaworska.

Po śmierci ojca  Stanisława przekazała tartak w ręce córki i zięcia Krzysztofa Pająka, który od roku 1992, czyli już 25 lat kontynuuje działalność w przemyśle drzewnym.


W roku 2017 Krzysztof Pająk wraz z  Pawłem Łysoniem, również bardzo doświadczonym przedsiębiorcą oraz wraz z młodszym pokoleniem, ze swoimi synami Tomaszem Pająkiem i Jakubem Łysoniem podjęli decyzję o założeniu Spółki Tartak Joko.

Wspólnie doszli do wniosku, że z uwagi na ograniczenia przestrzenne w tutejszym zakładzie potrzebna będzie relokacja. Nową siedzibą firmy stał się Andrychów.  Aby  sprostać wymaganiom rynku i oczekiwaniom klientów w  2018 roku rozpoczęła się budowa nowoczesnego zakładu z halą o zabudowie 2000 m2  oraz podjęto decyzję o zakupie zautomatyzowanej linii produkcyjnej.

CERTYFIKATY