
JOKO WOOD FACTORY
Joko Wood Factory oferuje swoje usługi w zakresie dostaw drewna konstrukcyjnego dla klientów indywidualnych oraz biznesowych.
W skład naszego zespołu wchodzą wykwalifikowani pracownicy z wieloletnim doświadczeniem.
W naszej ofercie więźby dachowe, kantówki, drewno produkcyjne i wszystko to najwyższej jakości realizowane przy użyciu nowoczesnej w pełni zautomatyzowanej linii produkcyjnej firmy Mebor.
HISTORIA FIRMY
Tartak z 90 letnią tradycją rodzinną i doświadczeniem
Początek firmy sięga początku lat 30 minionego wieku. Pradziadek Stanisław Korzeniowski powróciwszy do Polski po kilkuletniej emigracji zarobkowej z Kanady zakupił działkę w Barwałdzie Dolnym z drewnianą zabudową, gdzie wcześniej od 1922 roku istniał młyn i podupadający gater, i zakupił maszyną o napędzie parowym- lokomobilę i zbudował tartak. Wrócił do ojczyzny, gdyż chciał tutaj rozwijać działalność i wspierać gospodarkę. Niestety kilka lat później nasz kraj został, jak wszyscy wiemy, po raz kolejny zniewolony.
U schyłku drugiej wojny światowej niemieccy żołnierze podłożyli ładunki wybuchowe pod maszynę, została wysadzona w powietrze, a zakład zniszczony.
Niemniej zaraz po wojnie przedsiębiorca nie poddał przeciwnościom losu. Dowiedział się, że na stacji kolejowej w Brzeźnicy stoi trak wraz z osprzętem , więc podjął decyzję o jego zakupie i odbudowie zakładu tartacznego. Pojawił się jednak problem z jednostką napędową maszyny.
Zamówił wtedy turbinę wodną, do której była dostarczana woda z pobliskiego stawu . Zastąpiła ona wtedy napęd do maszyny tnącej oraz do generatora prądu, który przez kilka lat wytwarzał energię elektryczną na potrzeby domu i zakładu. Tym razem więc zamontowana została maszyna o napędzie wodnym – tzw. tartak wodny, aż do roku 1975, kiedy to zainstalowano do maszyny silnik elektryczny.
Od lat 70 – tych wraz z ojcem zakład prowadziła jego córka Stanisława Jaworska.
Po śmierci ojca Stanisława przekazała tartak w ręce córki i zięcia Krzysztofa Pająka, który od roku 1992, czyli już 25 lat kontynuuje działalność w przemyśle drzewnym.
W roku 2017 Krzysztof Pająk wraz z Pawłem Łysoniem, również bardzo doświadczonym przedsiębiorcą oraz wraz z młodszym pokoleniem, ze swoimi synami Tomaszem Pająkiem i Jakubem Łysoniem podjęli decyzję o założeniu Spółki Tartak Joko.
Wspólnie doszli do wniosku, że z uwagi na ograniczenia przestrzenne w tutejszym zakładzie potrzebna będzie relokacja. Nową siedzibą firmy stał się Andrychów. Aby sprostać wymaganiom rynku i oczekiwaniom klientów w 2018 roku rozpoczęła się budowa nowoczesnego zakładu z halą o zabudowie 2000 m2 oraz podjęto decyzję o zakupie zautomatyzowanej linii produkcyjnej.